Home

Духовден 2022

духовден - Kurir

Духовден (трет ден) - Кумановско-осоговска епархиј

 1. 2 јуни 2017 година - Духовден. Министерството за труд и социјална политика соопштува, дека согласно со Законот за празниците на Република Македонија (Службен весник на РМ, бр.21/98 и 18/07), 2 јуни 2017 година (петок), Духовден.
 2. НЕРАБОТНИ ДЕНОВИ ЗА 2017/2018 ГОДИНА За сите граѓани на РМ: 01 јануари - Нова година (недела), односно 02 јануари (понеделник) неработен ден 07 јануари - прв ден на Божиќ (сабота) 17 април (понеделник) Велигден, вториот ден на Вели
 3. Таг: Духовден. СО МЕРКИ ЗА РЕД СЕ ОПЕВААТ МРТВИТЕ ВО ЦРКВИТЕ ВО БИТОЛА, ГРОБИШТАТА ЗАТВОРЕНИ 5 јуни 2020. Во црквите во Битола денеска се вршеше опевање на мртвите за Задушница, но се спроведуваа и мерки за ред и заштита.
 4. Духовден е христијански празник посветен на слегувањето на Светиот Дух врз апостолите и формирањето на Црквата. На овој ден се исполнило Христовото ветување за доаѓањето на Светиот Дух (Духот на Вистината, Утешител
 5. Духовден - Слегувањето на Светиот Дух (Пресвета Троица) - Педесетница Преку устата на младенците си посакал.
 6. This video is unavailable. Watch Queue Queue. Watch Queue Queu
 7. Духовден с течение на времето се превръща в своеобразен Духовен ден за българите. Ден, който ни връща назад към нашето минало и към корените ни. Ден, който ни връща към спомена за онзи героичен и славен, безстрашен и.

05 јуни - Духовден 202

 1. 05 јуни (петок), Духовден, петок пред Духовден, 28 август (петок), Успение на Пресвета Богородица (Голема Богородица). За граѓаните од католичка вероисповед 13 Април (понеделник), Велигден, вториот ден на Велигден, 01 ноември.
 2. 27. мај 2018. Света Педесетница - Духовден (Св.Троица) Tweet Празник на Светиот дух и на основањето на Христијанската црква. Духовден се празнува три дена, а првиот ден од празникот секогаш е во недела. Овој е единствен од 12-те.
 3. Dates for Friday before Pentecost - North Macedonia, 2020, 2021 and other years
 4. watch_later 28. мај 2018. Духовден (втор ден). Духовден е христијански празник посветен на слегувањето на Светиот Дух врз апостолите и формирањето на Црквата. На овој ден се исполнило Христовото ветување за доаѓањето на.

духовден Archives - Републик

Духовденската Седмица, односно седмицата од Духовден до неделата на сите светители. Во неделата на митарот и фарисејот, третата недела пред почетокот на Великиот Пост Неделата десетта по Духовден (За моќта на верата) 14/08/2020. 158. 0 Откако ги укори сите присутни поради маловерие, Господ заповеда да му го доведат болниот: Доведете Ми го тука! И му нареди Исус на бесот, и тој излезе од. Петти јуни, петок, Духовден, е неработен ден за граѓаните од православна вероисповед во Република Северна Македонија, соопшти Министерството за труд и социјална политика Termine für Friday before Pentecost - Nordmazedonien, 2020, 2021 und weitere Jahre Manastir Mala Bogorodica s. Pobozje. 1.6K likes. Religious Organization. Денеска е Слегување на Св. Дух - Духовден, трет ден Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 8 јуни

КАЛЕНДАР НА АКТИВНОСТИ И НЕРАБОТНИ ДЕНОВИ ВО АКАДЕМСКАТА 2017/2018 ГОДИНА . јуни 2017. 1. јуни до 21. јуни, Геодетска Пракса за студентите на прв циклус на СП Геодезија 2. јуни, петок пред Духовден, неработен ден за. Меѓународен Славјански Универзитет Гаврило Романович Державин Свети Николе - Битола - Р. Северна Македонија ги известува сите студенти и соработници дека согласно соопштението на Министерството за [ Духовден се вика и Педесетница, не само затоа што се празнува педесет дена по Велигден туку и затоа што настанот што му дава печат на овој ден се случил токму на еврејскиот празник Педесетница. Овие два празника Пасха Верниците од исламската вероисповед денеска (15.06.2018) го слават Бајрам, празник со кој завршува светиот месец Рамазан и се означува крајот на постот. Рамазан е најсветиот месец во исламот во кој е објавен Куранот во 610.

СВЕТА ПЕДЕСЕТНИЦА - ДУХОВДЕН: Празник на светиот дух и на основањето на христијанската црква / 07.06.2020 . Share. Празникот Духовден спаѓа меѓу големите Господови празници. Меѓу народот е познат со повеќе имиња, како. May 2018 - 8:33. Слегување на Св.Дух - Духовден (втор ден) Tweet. Денеска е Слегување на Св.Дух - Духовден (втор ден). Духовден е христијански празник посветен на слегувањето на Светиот Дух врз апостолите и формирањето на Црква Макфакс - 18.05.2018. Министерството за труд и социјална политика соопшти дека 25 мај (петок), Духовден, петок пред Духовден, е неработен ден за граѓаните од православна вероисповед во Република Македонија. 24 Мај, пак. Петок 5 јуни пред Духовден неработен за граѓаните од православна вероисповед . Редакција јуни 1, 2020 јуни 1, 2020. by Редакција јуни 1, 2020 јуни 1, 2020. Петок пред Духовден, 5 јуни е неработен ден за граѓаните од православна верои

Духовден неработен ден - Обичаи и верувања MKnew

ЗА СТУДИСКАТА 2017/2018 ГОДИНА ШТИП, АВГУСТ 2017 ГОДИНА. НЕРАБОТНИ ДЕНОВИ ЗА УЧЕБНАТА 2017/2018 ГОДИНА За сите граѓани на РМ: •• 1 јануари (недела), Нова Година односно 02 јануари (понеделник) е неработен ден •• 7 јануари (сабота. Денес е Духовден. Празникот Духовден спаѓа меѓу големите Господови празници. Меѓу народот е познат со повеќе имиња, како Дуовден, Духови, Дуедни, Свети Дух, Света Тројца, Педесетница. Се празнува десет дена по. Неколку продолжени викенди и празници кои се паѓаат во неработни денови. Вака изгледа новата програма на неработни денови за 2018 година која ја објави Министерството за труд и социјална политика 21.05.2018 Соопштение за неработни денови - Св. Кирил и Методиј и Духовден Почитувани клиенти, Ве известуваме дека по повод престојниот државен празник Св. Кирил и Методиј и православниот.

Неработни денови во 2018 година NetPres

Духовден - ИДИВИДИ форум - страница

2018-ban a két ország vezetése megegyezett a névvita rendezéséről és 2018. június 17-én a Preszpa-tó partján a két ország miniszterelnöke, és külügy-minisztere aláírta a Preszpa-egyezményt. A megállapodást a macedón és a görög parlament is ratifikálta. A macedón kormány 2019. február 12-én jelentette be, hogy az ország neve ettől a naptól kezdve: Észak. 2018 година само што започна, но добро би било да дознаме во кои денови ќе одмараме од работа. Неколку продолжени викенди и празници кои се паѓаат во неработни денови. Вака изгледа новата. Објавено: 23/05/2018 13:46. Духовден, празник кој се прославува во спомен на слегувањето на Светиот дух. Бидејќи овој голем настан се одиграл на педесеттиот ден по Воскресението Христово празникот секогаш се слави на. Духовден: петък пред Духовден; за православните християни 28 август: Успение на Пресвета Богородица (Голяма Богородица) за православните християни 1 ноември: Вси светии: за католиците 25.

23 јуни 2017 година - Духовден

5 Јуни - духовден STEM Discovery Week 2018 - School Festival of Innovation - 23 April 2018; Известување за регионален натпревар по физика 2018; ОПШТИНСКИ НАТПРЕВАР ПО ФИЗИКА 2018 Меѓународна конференција за образованието по природни науки и мате Денеска е Слегување на Св.Дух - Духовден (втор ден).Духовден е христијански празник посветен на слегувањето на Светиот Дух врз апостолите и формирањето на Црквата. На овој ден се исполнило Христовото ветување за. Живот 18. мај 2018. / 14:26 . Духовден неработен ден за граѓаните од православна вероисповед . Министерството за труд и социјална политика денеска соошти дека 25 мај - Духовден е неработен ден за граѓаните од православна.

24 мај 2018 година, четврток, Св. Кирил и Методиј, Денот на сесловенските просветители е неработен ден за сите граѓани на Република Македонија. 25 мај 2018 година (петок), Духовден, петок пред Духовден е неработен ден за. На 24 мај четврток нема да се работи за Кирил и Методиј, а во петок, на 25 мај, нема да се работи за Духовден, што е уште еден продолжен викенд, и простор, заедно со четвртокот да се врзат 4 неработни денови Првата седмица по Духовден допуштено е, исто така, на монасите сирење и јајца, а на мирјаните и месо. Од Воскресение до Духовден во среда и петок допуштено е да се јаде масло и вино. Постот се ублажува уште и во следниве. Програма на неработни денови за 2018 година . Согласно со Законот за празниците на Република Македонија (Сл.весник на РМ број 21/98 и 18/07) во 2018 година неработни денови се: За сите граѓани на РМ - 1 јануари (понеделник), Нова

Духовден - слегувањето на Светиот Дух - Педесетница. Детали Објавено на Недела, 27 Мај 2018 09:26. Сподели . Според календарот на МПЦ денес се празнува Духовден, односно Слегувањето на Светиот Дух - Педесетница. Духовден. Понеделник, 28 Май 2018 16:33 Духовден в Смолян - празничен и с размисли Печат; Е-мейл; КОМЕНТАРИ; Смолянчани отново показаха смирение и почит към Светия Дух, изпълнили едноименната църква в града на първия ден след. Духовден- Божествена Литургија во манастирот на св.Никола, с.Љубанци(08.06.2020) Детали Вести 10 Јуни 2020 Посети: 391 Empty Печати Е-пошта; с.Љубанци, 8ми јуни 2020 год.-манастир на св.Никола . Владимир Лоски Светиот Дух се јави во вид. На Духовден жените не треба да ги прават следниве работи watch_later 29. мај 2018. @ 16:35 Денеска ставете го ова во џеб или ташна за да имате среќа цела годин Министерството за труд и социјална политика соопштува, дека согласно со Законот за празниците на Република Македонија (Службен весник на РМ, бр.21/98 и 18/07), 14 јуни 2019 година (петок), Духовден, петок пред Духовден, е.

Духовден Archives - Сакам Да Кажа

Маратон на четенето 2018 ; Медиите за нас ; Библиотека . Летопис - архив ; Структура ; Документи 1 юни - ДУХОВДЕН. Св. Дух. Българите вярват, че от Велики четвъртък до Свети Дух душите на всички мъртви са на свобода - на земя ©2008 - 2018 Медия груп 24 ООД. Ruse24.bg - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Ruse24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени) Референдум 2018; Колумни ; Пребарај. 23 C. Skopje. Контакт; Импресум; Маркетинг; Услови за користење; Логирај се; Добредојдовте ! Ве молиме логирајте се. Заборавена лозинка ? Побарајте нова лозинка. Expres.mk. Насловна; Македонија; Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф во соборниот храм Пресвета Богородица во Гостивар богослужеше света литургија за денешниот празник Педесетница-Духовден. По литургијата се отслужи и вечерна богослужба.

Почетна | Влада на Република Македонија

Денеска е Духовден, празник на основањето на

2018 date Celebrated by 6 January: Christmas Eve: Бадник, Badnik: 6 January 6 January: Orthodox Christians: 19 January: Baptism of Jesus: Водици, Vodici: 19 January 19 January: Orthodox Christians 27 January: Saint Sava Day: Свети Сава, Sveti Sava: 27 January 27 January: Ethnic Serbs: 8 April: International Romani Day: Меѓународен ден на Ромите, Megj Вкупно 3051 вести поврзани со Духовден на Daily.mk Monthly Archives: мај 2018. Празникот Духовден во црквата Свети Илија во Футскрај. 29/05/2018. Празникот Духовден во црквата Света Злата Мегленска во Хоперс Кросинг . 29/05/2018. Оној што се поставува напред Христос ќе го повлече назад. 28. Министерството за труд и социјална политика соопштува, дека согласно со Законот за празниците на Република Македонија (Службен весник на РМ, бр.21/98 и 18/07), 25 мај 2018 година (петок), Духовден, петок пред Духовден е. Празникот Духовден во црквата Света Злата Мегленска во Хоперс Кросинг . 29/05/2018. He who creeps ahead Christ will pull back. 28/05/2018. Празникот Духовден во Соборната црква во Сиденхам. 28/05/2018. Празникот Духовден во црквата Светa Богородица.

Православните христијани во сабота ја празнуваат Задушница, а следниот ден Духовден. Празникот Задушница се одбележува во чест на душите на мртвите. На Задушница се сеќаваме на блиските лица кои се починати, ги. Програма на неработни денови за 2018 година (ПРЕЗЕМИ ВО pdf) петок пред Духовден 28 август (вторник), Успение на Пресвета Богородица (Голема Богородица) За граѓаните од католичка вероисповед. 02 Април (понеделник), Велигд Покајание-22/07/2018. 0. Покајание. Деветта недела по Духовден! Покајание-06/08/2020. 0. Недела осма по Духовден - Чудесното умножување на лебот Покајание-29/07/2020. 0. Во спомен на Светите маченици Кирик и Јулита Покајание-27/07/2020. 0.

Педесетница во Штип. На 27. 05. 2018 година, на празникот Педесетница - роденденот на Светата Црква (Свегување на Св ЗА СТУДИСКАТА 2017/2018 ГОДИНА ШТИП, АВГУСТ 2017 ГОДИНА. 2 Ф АК У ЗА М Е УКИ Универзитет Гоце Делчев - Штип ИНФОРМАТОР ЗА СТУДЕНТИ НЕРАБОТНИ ДЕНОВИ ЗА УЧЕБНАТА 2016/2017 ГОДИНА За сите граѓани на РМ: • 1 Јануари - Нова година • 7 17.06.2018 Неработен ден, Духовден, петок пред Духовден; 12.06.2018 (вторник) Изложба на архитектонски студија; 23.06.2018 (сабота); Подготвителна настава - Демо тест; 25.06. -30.06.2018 Подготвителна настава; 4 07.07. -15.07.2018 Летна школа за архи Слегување на Светиот Дух - Педесетница (Духовден) 27 мај 2018; Кога дојде денот Педесетница, сите апостоли беа заедно и на исто место. Тогаш ненадејно се создаде шум од небото, како силен ветар. • 25 мај (петок), Духовден, петок пред Духовден • 28 август (вторник), Успение на Пресвета Богородица (Голема Богородица) За граѓаните од католичка вероисповед • 02 Април (понеделник), Велигден, вториот ден на Велигден • 0

Бързо, лесно, вкусно за вечеря, 22 юни 2018 Макарони с шунка и сметана Една класическа и много вкусна комбинация, издържала теста на времето, както се казва Задушница (Мртва сабота, Мртвен, Мртвени дни) — деновите во кои според народните верувања душите на покојните претци и блиски доаѓаат од оној свет кај своите блиски барајќи од нив храна, пијалак, затоплување, чистење.

Észak-Macedónia, hivatalos nevén Észak-macedón Köztársaság (macedón: Република Северна Македонија / Republika Szeverna Makedonija), egy Balkán-félszigeti, tengerparttal nem rendelkező állam.. 1991 előtt Jugoszlávia legdélebbi tagköztársasága volt, határai meghúzására 1945-ben, a jugoszláv köztársaságok területének kijelölésekor került sor Согласно со Законот за празниците на Република Македонија во 2018 година неработни денови се: петок пред Духовден • 28 август (вторник), Успение на Пресвета Богородица (Голема Богородица) За граѓаните од католичка. Известување за распоред на богослужби за 2018 година Распоред на богослужби на Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Кумановско-осоговски г. д-р Јосиф, за 2018 година. 5 јануари (петок) Свети Наум Охридски: храм zaman.mk Вести 18 Мај 2018 388. Министерството за труд и социјална политика денеска соошти дека 25 мај - Духовден е неработен ден за граѓаните од православна вероисповед. Духовден е прогласен за неработен ден согласно Законот.

Духовден - Слегувањето на Светиот Дух - Педесетница - YouTub

 1. 05.09.2018. Испланирајте си ги неработните денови во 2019 година - Еве ја целата листа: За сите граѓани на РМ. 1 Јануари (вторник), Нова Година. 7 јануари (понеделник), Божик, првиот ден на Божик според православниот календар.
 2. Во петокот пред Духовден се опеваат покојните, а другиот ден, во саботата, на Задушница се раздаваат даровите. На гробишта се носат храна, лепче, маслинки, сирење, кашкавал, јагоди и цреши и купените предмети кои се.
 3. Во 2018 година граѓаните на Македонија ќе имаат четири продолжени викенди. Од вкупно 11 неработни денови за сите граѓани, четири се поврзуваат со викендот, за разлика од годинава која има седум продолжени празнични.
 4. izabela.nik, 5 мај 2018 #21. На Orthophill му/ѝ се допаѓа ова. Orthophill Популарен член. Се зачлени на: 31 мај 2012 Пораки: 1.216 Допаѓања: 3.072 Пол: Машки. izabela.nik напиша: ↑ Да ве прашам за совет. За духовден во петок се носи посно знам. А земјени и.
 5. ДЕНЕСКА Е ЗАДУШНИЦА, УТРЕ ДУХОВДЕН. June 6, 2020. 85. Сподели . Facebook. Twitter. Google+. Pinterest. Linkedin. Email. Print. Tumblr. Telegram. Viber. Денеска е Задушница, кај народот уште се нарекува и Мртва сабота, Мртвен, Мртвени дни, односно деновите во кои.
 6. За време на претстојниот продолжен викенд кога се одбележуваат верските празници Задушница и Педесетница (Духовден) ќе биде забранета посетата на гробиштата на територијата на целата држава, освен за погреби
 7. Одговори на вашите прашања (18.09.2018) Зошто нашите Православни браќа, МПЦ - ОА ја сметаат за расколничка и не ја признаваат? Епархии на МПЦ. Света Архиерејска Литургија во Охрид (05.10.2020) Отсекување на главата на свети.

· 06 јуни (петок), Духовден, петок пред Духовден · 28 Годишна сметка 2018 година . Годишна сметка 2019 година. Спречување на перење на пари. Заштита на укажувачи. Заборавено корисничко име или лозинка. Ве молиме внесете ја. Официални празници и почивни дни 2018 . Дефинираните празници за Македонија ги опфаќаат само државните празници и неколку главни верски празници како што се Велигден, Божик и Духовден

ДРАМА НАД СИБИР: Напукната пилотска кабина, авион со 173

Духовден Блаце - YouTub

5/21/2018. Почитувани клиенти, Ве известуваме дека по повод престојниот државен празник Св. Кирил и Методиј и православниот празник Духовден, експозитурите на Централна кооперативна. >> Microsoft Office Specialist 2018 >> Оглас за продажба на недвижен имот 28.05 >> Банкарски игри 2018 >> ВПВЗ vol. 4 >> Соопштение за неработни денови - Св. Кирил и Методиј и Духовден >> Оглас за продажба на имот 0 Православните верници овој викенд за празникот Задушница и Духовден нема да може да ги посетат гробиштата и храмовите.Забраната е согласно одлуката за забрана за движење на владата, а според која забраната важи од. 28 Май 2018 Галерия със снимки Църквата в двора на кметството, наречена Света Троица, стана повод много потомци на селото от близко и далеч да се съберат на голям курбан

Video: Свети Дух - българският Духовден на Македони

Календар со неработни денови за 2020 година - Републик

На Духовден се раздава за душа. Тоа се прави и за да се задоволат мртвите зашто пред да бидат затворени треба да бидат убаво нахранети. Поради тоа човек не смее ништо да јаде додека не раздаде нешто за задуша. На March 21, 2018 Во четврток (22 март) во 19:30 во City Hall Center (близу МКЦ и МРТВ) ќе има бесплатна забава за промоција на Преспа (со преспански специјалитети: циронки, ѓомлезе, пита со јаболка...), спонзорирана од UNDP Министерството за труд и социјална политика ја објави Програмата на неработни денови за 2018 година. Согласно со Законот за празниците на Република Македонија во 2018 година неработни денови се: За сите граѓани на РМ • 01. Фолклорен - декември 2018 Детайли Посещения: 2049 4 декември ВАРВАРА. На Варваринден стопанката на дома опича кравайчета, вари жито, царевица, боб и ги раздава по комшиите за здраве и милост от Баба Шарка Прв ден Духовден - Света Архиерејска Литургија во Света Недела - Битола На 27.05.2018 г., празнувајќи ја Светата Педесетница - слегувањето на Светиот Дух врз Апостолите, Митрополитот Преспанско-пелагониски г

Света Педесетница - Духовден (Св

25 мај 2018 година (петок), Духовден, петок пред Духовден е неработен ден за граѓаните од православна вероисповед во Република Македонија Министерството за труд и социјална политика соопштува дека согласно со Законот за празниците на РM (Службен весник на РМ, бр.21/98 и 18/07), 05 јуни (петок), Духовден, петок пред Духовден, е неработен ден за граѓаните од. Back Вие сте на: Home Вести Македонија Духовден - втор ден . Духовден - втор ден . Детали Објавено на Понеделник, 28 Мај 2018 09:05. Сподели Според календарот на МПЦ денес се слави Слегувањето на Светиот Дух - Педесетница (втор ден.

Friday before Pentecost in North Macedoni

Министерството за труд и социјална политика ја објави Програмата на неработни денови за 2020 година, во согласност со Законот за празниците. Неработни денови во 2020 година се: За сите граѓани на РМ 1 јануари (среда), Нова. До Духовден не бивало да се горят лозовите пръчки, защото русалките се сърдели и ресата опадала, та гроздето щяло да бъде рядко и със ситни зърна. Народните ритуали и обредя в русалската седмица са в чест на хляба. 20.12.2018 / 17:57 Продолжен викенд ќе имаат и за Духовден, петок, пред Духовден на 14 јуни. Неработни денови за православните верници се и Бадник на 6 јануари, недела, 19 јануари (сабота) и Успение на Пресвета Богородица, 28. Скопје, 6 јуни 2020 (МИА) - Православните христијани денеска празнуваат Задушница, а утре Педесетница - Слегување на Светиот Дух (Духовден). Празникот Задушница се одбележува во чест на душите на починатите Во 2018 година македонските граѓани ќе имаат четири продолжени викенди. Од вкупно 11 неработни денови за сите граѓани, четири се поврзуваат со викендот, за разлика од годинава која има седум продолжени празнични викенди

Духовден, е неработен ден за граѓаните од православнаПРЕТСЕДАТЕЛОТ ИВАНОВ ВО ЈОРДАН: Балканот, Кавказот иГрадоначалникот на Демир Хисар, Стојановски: Бев на
 • Michal hrdlicka wikipedia.
 • Dr wegener orthopäde.
 • Jumia uganda.
 • Ariel atom v8 kaufen.
 • Juli san francisco.
 • Ein date mit kelly valentinstag.
 • Destiny 2 klassen.
 • Kopfschmerzen ursachen test.
 • Virtue berlin.
 • Arbeitspferd kreuzworträtsel.
 • Gut ausgebildet 6 buchstaben.
 • Smuts track tafelberg.
 • Wows official modpack.
 • Kindlers literatur lexikon pdf.
 • Phil lester t.
 • Neue serie sat 1 2017.
 • Fred bear song.
 • Robin hood costner.
 • Wo wohnt tom hiddleston.
 • Editorio erfahrungen.
 • Pan film fortsetzung.
 • Frauen englisch mehrzahl.
 • Kohorte psychologie.
 • Felgen ford focus mk3.
 • Red skull cabal.
 • Pflastersteine verlegen untergrund.
 • Pokemon karten wert liste 2017.
 • Deus ex neuer teil.
 • Theodor körner kaserne lüneburg telefonnummer.
 • Spencer macpherson 5 films about technology.
 • 1. korinther 7,14 auslegung.
 • Macron beziehung.
 • Hiv virus.
 • Pizzeria mamma mia moers.
 • Sky go extra 2,99.
 • Speedport w921v kombigerät.
 • Unglücklich verliebt in meine arbeitskollegin.
 • Zahnarzt notdienst bordesholm.
 • Feuerwerk kaufen linz.
 • Sturmflut nordsee langeoog.
 • Freifahrt graz advent 2017.